Facebook

Witamy w Fort Ostróg – budowli ludzkich rąk, którą warto zobaczyć

Opublikowano dnia Cze 22, 2014 w Główna

Opublikuj na Google+Obublikuj na FacebookOpublikuj na Twitterze

Fort Ostróg jest to samodzielne dzieło obronne, stanowiące kluczowy element zewnętrznej ochrony fortecy srebrno-górskiej. Fort wzniesiono w latach 1766-71 na splantowanym stromym, skalnym wierzchołku Ostrogu (Forteczna Góra) 627 m npm. Fort jest obok głównego obiektu Donjon najlepiej zachowany z całego kompleksu obronnego.

Jedyny fort mieszczący się po stronie Gór Bardzkich. Fort reprezentuje typ półksiężycowy – zarys rawelinowy, pięcioboczny skierowany liniom ognia bojowego w stronę południowo-wschodnią. Fort składa się z dwukondygnacyjnych kazamat ze strzelnicami. Kazamaty otaczają wieloboczny dziedziniec z którego prowadzą wejścia do poszczególnych skrzydeł, oraz na koronę fortu.

Struktura budowy fortu

W jednej z kazamat znajduje się wykuta w skale studnia o głębokości 86 metrów. Fort dysponował 36 działami na stanowiskach artyleryjskich oraz sześcioma znacznie większymi które znajdowały się wewnątrz fortyfikacji, 19 kazamatami, 12 pomieszczeniami strzeleckimi z obsadą 8 oficerów i 350 żołnierzy. W rozległych podziemnych magazynach przechowywano broń, umundurowanie, amunicje oraz potrzebną na wiele miesięcy żywność. W przyfortecznym magazynie prochowym znajdowało się ponad 50 ton prochu,fort był całkowicie samowystarczalnym obiektem.;

Fort w dwudziestym wieku

W roku 1913 przebudowano fort na schronisko młodzieżowe, a pod koniec lat 30. na ośrodek szkoleniowy HJ. W latach 1939-44 funkcjonował tu Oflag VIIIB (Straflager) – ciężkie więzienie, potem obóz jeniecki w którym więziono wysokich oficerów Wojska Polskiego. Lata powojenne przyniosły postępującą dewastację fortu, który był systematycznie rozkradany. Fort Ostróg uprzątnięto przy pomocy ówczesnego (1968) Ministerstwa Górnictwa i Energetyki i przemianowano na Fort Górnik, ale nazwa nie przyjęła się. W latach 1965-1984 było to miejsce obozowych akcji harcerskich, dla potrzeby których na koronie fortu wzniesiono szpecące drewniane domki campingowe.

Fort – dzisiaj

Od 1984 roku fort został zamknięty, otwierany jedynie dla turystycznych grup zorganizowanych, teoretycznie otwierany dla turystów także indywidualnych, w jednej z kazamat istniała kiedyś skromna ekspozycja upamiętniająca istnienie obozu jenieckiego. W obecnej chwili Fort Ostróg jest w rękach gospodarzy prywatnych. Obiekt zostaje posprzątany, fosa i mury są oczyszczane z drzew i krzaków a wały zewnętrzne są regularnie koszone, że można tam teraz spacerować i odpoczywać na ławeczkach.

Facebook

Zobacz galerię zdjęć Fort Ostróg

Zobacz różne oblicza Fortu Ostróg

Zamknij